OPÓŹNIENIE W CHODZENIU?
HISTORIA SUKCESU

Autor: Rikke Damkjær Moen
Fizjoterapeuta i Kierownik ds. Medycznych



Sara ma prawie piętnaście miesięcy i nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, stać czy chodzić. By jej pomóc, wprowadzono ćwiczenia chodu w NF-Walkerem, w którym stoi w pozycji pionowej, utrzymując ciężar swojego ciała bez użycia rąk do podtrzymywania. Dzięki temu może swobodnie poznawać otoczenie i wchodzić w interakcje ze swoimi przyjaciółmi.

Jakie są korzyści płynące z chodzenia we wczesnym dzieciństwie?
• Aktywność i zaangażowanie
• Integracja społeczna
• Odkrywanie otoczenia
• Rozwój motoryki
• Stymulowanie mięśni, stawów i układu szkieletowego
• Rozwój funkcji poznawczych

Dzieci mogą ćwiczyć umiejętność chodzenia dzięki urządzeniom wspomagającym chód
Sara i jej fizjoterapeutka, Britt Tornes, poznały się, gdy Sara była zaledwie malutkim dzieckiem. Wspólnie udało im się wyznaczyć ważne kamienie milowe. Dziewczynka ma bardzo rzadką chorobę znaną jako CDG-1a (wrodzone zaburzenia glikozylacji typ 1a), która wpływa na układ metaboliczny i produkcję w organizmie glikoprotein. Bardzo niewiele dzieci ma zdiagnozowane CDG, w związku z czym doświadczenie kliniczne w leczeniu tej choroby jest ograniczone. W całej północnej Europie przeciętnie tylko 1 na 50 000 dzieci rocznie rodzi się z tym schorzeniem.

„Wszystkie dzieci powinny mieć możliwość swobodnego stania oraz przemieszczania się, kiedy są w wieku Sary – jesteśmy absolutnie stworzeni do ruchu”

Tych słów używa Britt Tornes jako podwalin terapii opracowanej dla Sary. To one są powodem, dla którego Sarę zachęca się każdego dnia do przyjmowania stojącej pozycji z prawidłowym obciążeniem kończyn dolnych. Dzięki temu może bawić się z innymi dziećmi w przedszkolu i odkrywać swoje otoczenie.

Utrzymywanie własnego ciężaru w sposób bezpieczny dla mięśni, stawów i układu szkieletowego

„Poza NF-Walkerem, żadne urządzenie wspomagające, dostępne na rynku nie daje dzieciom szansy na prawidłowo ustabilizowaną pozycję ciała”

- wyjaśnia Tornes. Mówi także, że Sara nie posiada zdolności samodzielnego chodzenia czy stania, jednak podejmuje próby chodzenia jeśli zaoferuje się jej podparcie.
Wypracowanie przez Sarę w przyszłości możliwości samodzielnego poruszania się, na przykład z urządzeniem wspomagającym chodzenie, jest całkowicie zależne od tego, czy wszelkie wady postawy zostaną ograniczone lub im zapobiegniemy tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Prawidłowe pozycjonowanie w NF-Walkerze daje Sarze wsparcie potrzebne najpierw do samodzielnego stania, a sukcesywnie również do poruszania się. W NF-Walkerze układ szkieletowy buduje konieczną wytrzymałość i ułożenie stawów, niezbędne do rozwoju funkcjonalnego.

Chodzi o bycie widocznym – nie niedostrzegalnym

„Możliwość utrzymania pozycji pionowej tchnęła w Sarę nowe życie”

– mówią pracownicy przedszkola dziewczynki – pozostałe dzieci wykazują większe zainteresowanie, kiedy Sara w większym stopniu może się bawić wraz z nimi. Zabawki są standardowo umieszczane na stole przed Sarą, a pozostałe dzieci mogą się bawić razem z nią zamiast dookoła niej. To sprawiło, że Sara widocznie się rozpromieniła, uśmiecha się i niewątpliwie intensywnie się rozwija dzięki pionowej pozycji i kontaktowi wzrokowemu z rówieśnikami na tej samej wysokości.
Nie wiemy wiele na temat tego, co Sarze przyniesie przyszłość, jednak wiemy z pewnością, że cała ta dodatkowa aktywność fizyczna ma ogromnie pozytywny wpływ na jej układ krążenia. Jej system szkieletowy, mięśnie i stawy budują w sposób bezpieczny i komfortowy wytrzymałość oraz możliwość utrzymania ciężaru własnego ciała. Pracownicy przedszkola zauważyli, że dynamiczna pozycja zapewniana w NF-Walkerze wpłynęła również pozytywnie na pobudzenie układu pokarmowego.

„Gdy Sara je w pozycji stojącej, grawitacja jest w stanie stymulować u niej połykanie, jak również wpływać na inne trudności związane z jedzeniem”

- tłumaczy Britt Tornes.


NF-Walker jest nagrodą

„Sara oczywiście męczy się, gdy ćwiczymy razem. Właśnie z tego powodu NF-Walker jest nagrodą, naszą „marchewką”. Ona uwielbia korzystać z tego urządzenia i swobodnie się przemieszczać, więc każdą sesję treningową obowiązkowo kończymy NF-Walkerem”.

Tornes spotyka się z Sarą dwa razy w tygodniu, jednak dziewczynka używa urządzenia również kilkukrotnie w wybrane dni. W planach jest, by NF-Walker towarzyszył Sarze w domu również w weekendy.

„Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że urządzenie radykalnie poprawiło jakość życia Sary”

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w 2014 roku. Dziś Sara chodzi do szkoły i opanowała NF-Walkera z godną podziwu zręcznością.

Rikke Damkjær Moen – fizjoterapeutka oraz przedstawicielka medyczna
Rikke Damkjær Moen wnosi do zespołu Made for Movement wiele lat doświadczenia jako fizjoterapeutka kliniczna. Jej misją jest, by każdy, bez względu na problemy z mobilnością, mógł doświadczyć radości i korzyści zdrowotnych wynikających z aktywności fizycznej. Jako nasza Przedstawicielka Medyczna, Rikke z pasją dzieli się wiedzą, by osoby ze specjalnymi potrzebami, ich rodziny oraz lekarze mogli odkryć możliwości i rozwiązania oferowane przez Made for Movement.

KONTAKT

EO-FUNKTION POLSKA s.c.
Roma Łuczak, Adam Kołakowski

Stawnica 33, 77-400 Złotów

Roma Łuczak,   +48 605749492   roma@eo-funktion.pl
Adam Kołakowski,   +48 603079492   adam@eo-funktion.pl

Dział sprzedaży
Piotr Wójcik
+48 604151484    piotr@eo-funktion.pl

Dział wynajmu
Roma Łuczak
+48 605749492    roma@eo-funktion.pl